Replika Sixtiny

Replika Sixtiny

Mexico City vytvořilo repliku Sixtinské kaple. Jejím cílem je nabídnout návštěvníkům, kteří se do Říma nikdy nedostanou, rámcovou představu o velkoleposti Michelangelova díla. I k tomu může sloužit fotografie. Kaple je totiž pokryta fotografickými reprodukcemi (1:1) tištěnými na jemném plátně. Replika, jako přiznaná iluze originálu, funguje podobně jako model mamuta v brněnském Anthroposu. Nepřináší podobné pocity jako setkání s originálem, ale je velmi oblíbená. Mamutovy chlupy jsou z impregnované koudele, aby nepodléhal plameni tak snadno jako v roce 1969, kdy vzplál kvůli jiskře, která při natáčení odskočila z filmové kamery. Hořící mamut, ten by minimálně Dalího zaujal.

 

Ale zpět k mexické Sixtině. Ta se svou ideou řadí k populárním výstavám typu Leonardo da Vinci, kterou jsme mohli vidět i v Brně. Tyto velké a často interaktivní výstavy jsou založeny na rekonstrukcích (modely sestavené dle Leonardových plánů)  a replikách (20 uměleckých děl v životní velikosti). Výhodou je zprostředkování představy o díle, možnost dotýkat se a fotografovat (můžete si pořídit fotografii fotografie! :)). Tyto typy výstav jsou příznačné pro naši dobu, kdy viděné a povrchně zkušenostní, snadno přístupné a iluzivní dominuje nad psaným slovem a náročným putováním za originálem. Prostě Vám repliku Leonarda nebo Michelangela (nutné jsou notoricky známá jména nebo události) přivezou pod nos, místo toho, abyste se za nimi vydali sami a cestou si o nich třeba četli v knihách. Pohodlí a zrychlení, spokojení se s náhražkou, nic nového pod sluncem.

 

Tento text vyznívá poněkud zaujatě, ale spíš než kritika je to poznámka k úvaze. Výstavy typu Leonardo vydělávají velké peníze, ale mexická Sixtina je zdarma. Každopádně, pokud Vám jde o peníze, bude z našich končin stále výhodnější cesta do Vatikánu.

 

Mexická Sixtina je něco jako instantní polévka, ale přiznejme, že i ta zažene hlad. Vždycky lze napsat, je to lepší než… (doplňte si sami).

 

Replika Sixtiny v Mexico City

 

Zdroj náhledového obrázku: wikipedie-Sixtinská kaple

 

Submit a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *