Arbeit macht Spass

Arbeit macht Spass

V březnu 2014 jsem uvítala možnost vést výtvarný kroužek v rodinném centru Klubák v Bystrci. Několik fotografií zachycuje 4 měsíce mé práce s dětmi. Mým cílem je v dětech probudit radost z tvorby samotné. Děti tuto radost nástupem do školy často velmi rychle ztrácejí. Takže je to někdy oříšek.

Obrovskou radost mi od září dělá i možnost vést Fotografický kurz pro začátečníky pod Galerií OFF/FORMAT – ale o tom jindy. Učit mě baví jak dospělé, tak děti. Ale musím říct, že učit dospělé je mnohem snazší 🙂

V následujícím albu jsou ukázky různých jednodušších technik (odvíjejí se i od technických možností bystrckého centra) – od uvolňujících technik jako byla malba moukou – probouzení obrazivosti; přes kresbu tužkou a tuší, po akvarel až ke koláži či práci v plenéru. Výtvarný kroužek vedu i v novém školním roce. Abych se v takto pojaté práci s dětmi trochu lépe kvalifikovala, budu od října studovat arteterapii na PdF MU.

Jeden můj kamarád mi vyprávěl, že jednou seděl s nějakou slečnou v hospodě a když přišla řeč na to, co studuje, a ona řekla, že arteterapii, milý Kryštof se zvedl a odešel. Tak nevím, jestli mu to mám vůbec říkat, protože hrozí, že už se mnou nikdy nebude chtít jít na pivo, ani malé. Pokud si ale někdo spojuje arteterapii s populární esoterikou a svíčkovými „bábami“, které neoblečou nic jiného než batiku, je na omylu. Proč odsuzovat terapii uměním, když tvorba člověku přináší radost velmi specifického rázu a dokáže ho psychicky uvolnit? Proč lidé, kteří nejsou aktivními umělci, chodí na výtvarné kurzy? Jednoduše proto, že při tvorbě zažívají něco, co je velmi obohacuje. Relaxace i forma sebepoznání je myslím velmi dobrá náplň našeho času. Proto negativní reakce na arteterapii trochu překvapí, zvlášť u lidí, kteří jsou tvůrčí. Takže než arteterapii paušálně odsoudím jako nefunkční módu, nejprve ji sama prozkoumám.

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *