Benešovic svatba

Benešovic svatba

Ještě jedno svatební veselí jsem absolvovala tento rok. Vdávala se moje spolužačka a především kamarádka Dana. Asi nikdy jsem na vlastní oči neviděla tak rozesmátou nevěstu. Novomanželé měli svého oficiálního fotografa, zatímco já jsem se mohla bez jakéhokoliv stresu věnovat záznamu dění kolem. Fotky jsem nechala v barvě, protože sytou secesní barevnost Jurkovičovy vily, kde se obřad odehrál, by bylo škoda umlčet. Navíc Dana měla takové něžné vílí šaty se zlatavým florálním motivem, čímž do tohoto prostředí dokonale zapadla.

Ostatně kde jinde by se absolventka dějin umění (mimo jiné) a architekt měli brát než v uměleckohistoricky významné vile? Před více než sto lety (1906) ji pro sebe postavil architekt Dušan Jurkovič známý tím, že se ve své tvorbě výrazně inspiroval lidovou architekturou, především Slovenska, odkud pocházel. Jurkovičovi se přezdívalo básník dřeva, hlavně pro jeho výkony na beskydských Pustevnách či v Luhačovicích. A ne, lesy tam nekácel. Na Danu bych sice spíš typovala nějaký industriál, ale tady to zase bylo romantičtější. Vila a její zahrada působí opravdu pohádkově, je to jako když vstoupíte do světa secesní ilustrace, ale všechno je živé. Chvílemi jsem dokonce podléhala pocitu, že všechno kolem musí mít černé kontury. Navíc v den svatby krásně svítilo slunko, takže barvy se prsily jedna vedle druhé.

A kde jinde by se taková svatba mohla slavit než v brněnském Domě umění? Tenhle příběh ponechávám otevřený z jednoho prostého důvodu, on teprve začíná.

 

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *