Akvarely 2014

Akvarely 2014

V roce 2014 došlo v mém akvarelovém životě k několika změnám. Jedná se o změny technického rázu, které však nevyhnutelně ovlivnily i malbu samotnou. Asi největší změnou bylo, že jsem si pořídila malířský stojan. Je z bukového dřeva a kromě toho, že moc hezky vypadá, je také dobře nastavitelný a sklopitelný a rozkročitelný, takže se s ním dá cvičit jedna báseň. Díky stojanu jsem se konečně mohla k malbě postavit čelem a co je hlavní – uvolnit ruku. Ruka není už opřená o stůl, nic ji nebrzdí, ale naopak má možnost se pohybovat v prostoru tak volně jak klouby a vazy dovolí. Kromě uvolnění ruky a jiného úchopu štětce, je v malování ve stoje příjemné, že malbu máte přibližně ve výši očí, kdykoli si můžete odstoupit a právě vznikající si prohlížet a promýšlet. Když o tom tak přemýšlím, tak do technických změn patří vlastně i to, že od počátku roku 2014 mám větší pokoj, kam se zmiňovaný stojan vejde. Do toho předchozího by se mi taky vešel stojan, ale už nic víc.

Díky stojanu a možnosti odstupu jsem mohla přejít i k větším formátům. To je další změna. Z drobných A4 formátů malovaných v kleče (otlačená kolena, bolavá záda, prostě ideální rozpoložení k tvorbě) na zemi jsem postupně přešla na A3, nyní mám nejraději A2. Ruka je volnější a nebojí se velké plochy. Využívá prvotních impulsů gesta a stopy, které gesto zanechá, jako inspirace pro další rozvíjení obrazu. Mnohem lépe se na stojanu také využívá gravitace, barvy stékají, podložku můžete otáčet všemi směry; není to samozřejmě nic originálního, ale člověku tahle technika dělá radost, ale může ho občas i naštvat, když steče, co nemělo, ale i s tím se dá pracovat.

Spolu se stojanem jsem si pořídila i kvalitnější štětce, které drží tvar, netřepí se, dobře sají i pouští vodu. Větší formát se dobře snáší s větší plochou štětce. V tomto roce jsem také začala používat papír s větší gramáží (ale to už jsem možná zmiňovala jinde). Takový papír snese delší vodní lázeň, aniž by se hned začal kroutit, a přiměřeně saje vodu. No a nedávno mi přišly i nové barvy, zatím hlavně modrá tonalita. Doposud jsem malovala s barvami Umton, ty jsem dostala před mnoha lety na Vánoce. Jsem opravdu zvědavá na nové barvy Horadam.

Stojan, lepší barvy, lepší štětce a lepší papír nezaručí lepší obrázky. Ty se dají provádět i se školními vodovkami, štětci za dvacku, obyčejným výkresem a podložkou opřenou o židli. Ostatně se školními vodovkami a podložkou na kolenách jsem nedávno vedla takový menší workshop, kde jsme si akvarelovou techniku v obrysech vyzkoušeli i s tímto omezeným vybavením. A zadařilo se. Každopádně s tím, co teď mám, se mi maluje skvěle a baví mě objevovat možnosti, které mi nová výbava otevírá. Ale asi nejzásadnější byl ten stojan. To je pro mě taková malá evoluce, kdy se z homo šnajder skrčenis stal homo šnajder erectus. A toto „ztopoření“ přineslo své plody 🙂

Submit a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *