Malbou na zdraví

Malbou na zdraví

V poslední době je už jen málo činností, které mě drží nad vodou. Vrátila jsem se k malbě.

Od druhé třídy základní školy jsem chodila do tzv. výtvarky na ZUŠku. Občas jsem v lavici smutně koukala z okna a záviděla děckám, co lítaly po venku. Ale nakonec jsem do výtvarky za panem učitelem Čadílkem, který docela dost kouřil, chodila celých dvanáct let. Pan Čadílek nám dal dobré základy, moc ráda na něho vzpomínám. (Tak podobný styl se užívá v amatérských memoárech, to je bomba). Poznámka pod čarou: cigaretám jsem nikdy nepropadla. Po gymnáziu jsem nastoupila do Olomouce na pedagogickou fakultu na výtvarku – češtinu. Po roce v Olomouci jsem přestoupila do Brna na Filosofickou fakultu a výtvarně tvořit jsem přestala docela. K výtvarce jsem se vrátila, když jsem začala učit na svém domovském gymnáziu v Jevíčku. Zpětně se mi ta doba jeví jako ztracený ráj.

Od září tohoto roku docházím do kurzu kresby a malby, je veden více méně klasicky, což mi vyhovuje, protože sama dobře vím, jaké mám v technice mezery. Ony se tou docházkou nijak zvlášť nezaplní, ale minimálně nás pan učitel dobře směřuje. Důvodů, proč jsem začala s večerní výtvarkou, je víc. Jedním z nich je vzpoura proti kyvadlovému pohybu po trajektorii z domu do práce a z práce domů. Dalším důvodem byla touha vrátit se zase do školy, momentálně v roli žáka; už jsem skoro zapomněla, že je to fajn. Je to až s podivem, že po letech na ZUŠce, po roku na výtvarné VŠ si teprve teď vystačím s bílou, žlutou, červenou a modrou, z nichž namíchám celou paletu barev; až teprve teď jsem schopna udržet ideální konzistenci barvy a  taky barvu štětcem správně nanášet. Nevím, kde se stala chyba (ale nejspíš na mé straně), že jsem v tomhle nabyla relativní jistoty až nyní v dospělosti.

Když člověk ovládne techniku, stane se svobodnějším. Já techniku sice skoro vůbec neovládám, ale i ta trošička mi pomohla se maličkou posunout. Líp se mi vyjadřují ty vidiny, co mám v hlavě. Nejraději mám krajiny. Zbožňuju, když můžu vytvářet nějaký mnou smyšlený kousek světa. Někdy se nechám inspirovat barvou, jindy tahem štětce, jeho stopou, kterou pak stopuju, navazuju na ni. Moje krajiny nejsou nijak zvlášť vynalézavé co do kompozic. Mám ráda mírný nadhled, lehce ptačí perspektivu, kdy se před vámi otvírá zatím nepoznaná krajina. Někdy jsem blíž, jindy dál. Jak si malba sama řekne. Není to nic složitého. Vytvářím svět, kterým bych se chtěla procházet. Často krásné krajiny vídám ve snech, mají jiný charakter, jsou to ty psychické krajiny, které člověk nedokáže slovy popsat, malbou se taky těžko vyjadřují. Ale jsou podnětné, jsou ideálem.

Malba jak temperou, tak akvarelem je pro mě v současné době záchranou před naprostým psychickým vyčerpáním, k němuž nynějším způsobem jednorozměrného života směřuju.

Malbou si jednoduše zvyšuju imunitu.

Zde je ukázka několika temper (od nejstarších, za posledního čtvrt roku, nevytvářela jsem je na kurzu, ale v klidu doma. Kromě předposledního jsou všechny formátu A3):

4 Comments

 1. Gába
  Led 14, 2014

  Jsou přenádherné! Taky vzpomínám na pana Čadílka, přeci jen těch 12 let se jen tak nesmaže, zapouzdří se v nás jako zrnko písku v perlorodce. Já naopak po x univerzitních letech povinné kresby, malby a prostorové tvorby dospěla k naprostému odmlčení, až vakuu. Občas ve vlaku pokoutně vytáhnu tužku a skicák, abych zaznamenala dění okolo, abych ho zprotivělá zase odložila…A protože kolem mě psychické vyhoření také chvílemi rotuje, tajně doufám, že chytím výtvarný dech. Přeju další prima hodiny ponořených do Tvých světů a výtvarna!

  • Ouplň
   Led 15, 2014

   Děkuju, Gábi, určitě zase vzplaneš :), někdy je potřeba chvíli vypnout a ono si Tě to pak samo zavolá zpátky.

 2. jitka
  Úno 22, 2014

  Moc se mi líbí všechny ty malby. Díky za zážitek.

  • Ouplň
   Úno 22, 2014

   To mě opravdu moc těší. Děkuji Vám.

Submit a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *