Akvarelová dovolená

Akvarelová dovolená

Tak jsem poprvé v životě malovala na akvarelový papír. Je to požitek.

Byl to jen test, jak bude papír přijímat barvu, takže jsem jej ani nevypínala na podložku. Akvarelový papír je papír o větší gramáži a rozličné hrubosti povrchu. Papír, který jsem si vybrala, sice nemá 300g/m2 (tato a vyšší gramáž je na akvarel nejvhodnější, méně vhodná je už pro peněženku), ale je těžší a strukturovanější než papíry, které jsme dostávali ve škole v hodinách výtvarky (ani na ZUŠce jsme nikdy nepracovali s lepším materiálem). Proto jsem byla překvapená, jak hezky se s takovým papírem pracuje, i když mám poměrně obyčejné akvarely a rozhodně nevlastním sobolinové štětce.

První akvarel, který jsem zkusila, bylo svatební přání (trošku neobvyklého A4 formátu). Můj dobrý kamarád David Jirman z Přelouče si vzal Avneet Sethi z Chandigarhu. Malbu pro tuto příležitost jsem chtěla jemnou, snovou a lehkou. Vznikla krajina, do níž jsem nakonec zapojila i dvě postavy.

Akvarel se sice považuje za jednu z nejtěžších malířských technik, ale mně osobně nabízí spíš hodně volnosti. Tvrdí se, že akvarelista musí mít celou malbu v hrubých rysech promyšlenou. Na druhou stranu je akvarel skvělá technika, kde se můžete odrazit od barevných skvrn, které na papíře uděláte. Ale i u  akvarelu platí, že čím lépe ovládáte techniku, tím jste svobodnější. Nejlepší je seznamovat se s touto malbou prostřednictvím jednoduchých cvičení. Dobré je začít s monochromní malbou, popřípadě s dvěma barvami. Čeká mě týden dovolené a protože ráda maluju krajiny, budu si techniku trénovat na prostém tématu: nebe – země – horizont.

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *